a a a
2012-09-21

ZAPROSZENIE: 20. ROCZNICA KONSEKRACJI OBECNEJ CERKWI

 

6 października br. (sobota) parafia będzie obchodziła jubileusz 20-lecia konsekracji obecnego budynku świątyni. W związku z tym proboszcz parafii ks. Tomasz Rubczewski z parafianami serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach jubileuszowych.

 

HARMONOGRAM JUBILEUSZU:

 

9. 45 - powitanie Jego Ekscelencji bp siemiatyckiego JERZEGO - Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego 

godz. 10. 00 - Liturgia św. Jana Złotoustego

 

 

Obecny budynek cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy (na zdjęciu), mieszczący się przy ul. Warszawskiej 15, został wybudowany w latach 1986 – 1992. Budową kierował ks. mitrat Rościsław Kozłowski. W 1992 r. uroczystościom poświęcenia przewodniczył arcybiskup białostocki i gdański Sawa (obecny metropolita warszawski i całej Polski), przy współudziale miejscowego ordynariusza biskupa łódzkiego i poznańskiego Szymona (obecnie arcybiskupa) i biskupa lubelskiego i chełmskiego Abla (obecnie arcybiskupa).

 

Obecna cerkiew jest kolejną świątynią prawosławną w Radomiu. Społeczność prawosławna w Radomiu mieszka od XIX w. Radomska parafia jest bezpośrednią kontynuatorką swojej poprzedniczki z Opatowa (parafia prawosławna w Opatowie funkcjonowała w latach 1778-1837).

 

Po przeniesieniu parafii do Radomia władze cerkiewne zdecydowały się na zaadoptowanie na potrzeby cerkwi ówczesnego budynku więziennego (wcześniej mieścił się skasowany w 1809 r. zakon benedyktynek). Konsekracji dokonał 10/22 października 1837 r. bp warszawski Antoni (Rafalski). 

 

Po wzroście liczebnym prawosławnych mieszkańców Radomia w latach 70. XIX w. postanowiono wznieść nową świątynię w samym centrum miasta. Drugą świątynię parafialną poświęcił 9 lutego 1902 r. bp lubelski Herman (Iwanow).

 

W 1915 r. po wkroczeniu do Radomia wojsk austro-węgierskich świątynia została przekazana radomskiemu magistratowi. Po 1918 r. w budynku prawosławnej świątyni planowano zorganizować Muzeum Ziemi Radomskiej. Ostatecznie został on przekazany Kościołowi Rzymskokatolickiemu. W latach 1925 – 1930 trwały prace adaptacyjne, a w 1930 r. dokonano uroczystej konsekracji obecnego kościoła garnizonowego.

 

W dwudziestoleciu międzywojennym nie udało się zorganizować stałej świątyni – nabożeństwa były sprawowane w domach parafian. Dopiero w okresie II wojny światowej ks. Izaakiusz Doroszenko wynajął od parafii ewangelicko-augsburskiej pomieszczenie przy ul. Reja 6, gdzie do poświęcenia obecnej cerkwi odbywały się prawosławne nabożeństwa.

 

Historia parafii w Radomiu zobacz TUTAJ

 

Zdjęcia dawnych cerkwi w Radomiu zobacz TUTAJ
 

 

Film o radomskim prawosławiu zobacz  TUTAJ

 

Stefan Dmitruk

 

 

 

 

serwisy internetowe strony internetowe