a a a
2016-10-18

Święto Opieki Matki Bożej

W dniach 13-14 października w radomskiej parafii św. Mikołaja uroczyście obchodzono święto Opieki Matki Bożej.  W tym roku o wyjątkowym charakterze święta zadecydowało przybycie ze Świętej Góry Athos ikony Matki Bożej Wsiecarycy (Pantanassy) napisanej w Kielii Burazery przez tamtejszych mnichów, jak też przyjazd Władyki Szymona w sam dzień święta.

Ikona Przenajświętszej Bogarodzicy przybyła w wigilię święta. Był to widoczny znak łaski Bożej dla tej niewielkiej społeczności prawosławnej, gdyż wszystkie ważniejsze wydarzenia odnotowane w historii radomskiego prawosławia odbywały się zawsze w święto Opieki Matki Bożej.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem wieczornym sprawowanym przez proboszcza Parafii Prawosławnej w Bydgoszczy ks. Mariusza Radziwona. Następnego dnia - w dniu święta główną Boską Liturgię celebrował ordynariusz diecezji Arcybiskup Szymon wraz z przybyłym duchowieństwem z Łodzi, Kielc, Kalisza, Krakowa, Lublina i Bydgoszczy. Przed Liturgią dostojnego Arcypasterza przywitały dzieci, parafianie, płk. Piotr Mieleszko z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz proboszcz parafii ks. Tomasz Rubczewski.

Po liturgii Władyka Szymon w swoim słowie podkreślił znaczenie i rolę Matki Bożej w zbawieniu każdego człowieka nawiązując do historii święta. Pozdrowiono też dostojnego Arcypasterza z jubileuszem urodzin przekazując jednocześnie Władyce – ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej – Patronki prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej oraz śpiewając specjalnie przygotowane pieśni paraliturgiczne.


Na zakończenie uroczystościach liturgicznych duchowieństwo i parafianie spotkali się na wspólnym obiedzie.


Ks. Tomasz Rubczewski

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

serwisy internetowe strony internetowe